На Сумщині активно проходять процеси децентралізації та адміністративно-територіальної реформи. Якщо на початок поточного року була створена лише одна об’єднана територіальна громада, то на середину вересня їх кількість досягла п’ятнадцяти. Як наслідок, Сумщина з останніх місць з активності проведення реформ в регіонах перемістилася у першу п’ятірку.

Запровадження реформаційних підходів знаходить підтримку на державному та регіональному рівні. Так, з державного бюджету новостворені громади отримують цільові кошти на розвиток, мають можливість залучення коштів через фінансування Державним фондом регіонального розвитку. До того ж з обласного бюджету для підтримки таких громад передбачається виділити значні суми коштів. Загалом це мільйони гривень, які будуть спрямовані на інфраструктурний розвиток міст та сіл Сумщини.

Проблеми та перспективи децентралізації на Сумщині нещодавно розглядалися на круглому столі, організованому регіональним офісом реформ. На цьому заході зібралися очільники області, науковці, керівники районів та місцевих громад для того, щоб підсумувати зроблене та визначитися з подальшим розвитком Сумщини. У засіданні круглого столу взяв участь ректор Сумського національного аграрного університету Володимир Ладика. У своїй промові Володимир Іванович зазначив, що проблеми з демографією, обезлюдненням територій, міграцією населення у великі міста існують не тільки в Україні, а й у Європі. Через реформи, які відбуваються наразі в Україні, проходили також і європейські країни, тож їх досвід враховується місцевими громадами в Україні та Сумській області.

Університет бере активну участь у процесах реформування. На виконання угод співробітництва з Лебединським, Роменським, Недригайлівським та Сумським районами створені фокус-групи за економічним та технологічним напрямами, здійснюється юридичне супроводження. Наразі проводиться анкетування сільських селищних рад цих районів, з тим, щоб можна було, враховуючи особливості місцевості у ресурсному забезпеченні, історико-культурних та природних цінностях розробляти стратегії розвитку територій та окремі економічні і соціальні проекти. Окрім того, що університет самостійно співпрацює з місцевими громадами, він також здійснює підготовку відповідних фахівців. Так, з цього року запроваджено магістерський курс «Регіональний менеджмент», збираються заявки від районних державних адміністрацій на підготовку таких фахівців.