Сумський НАУ: від історії до сьогодення

Розвиток вітчизняного аграрного сектору завжди потребував і потребує кваліфікованих кадрів. Український народ завжди цінував тих, хто працював на землі: у полях, на городах, на фермах. Недаремно ж Україну називають житницею Європи. Намагаючись задовольняти потреби агропромислового сектору українська аграрна освіта пережила чимало трансформацій: від практики в колгоспах та на дослідних полях до високоточних наукових розробок та передових досліджень.

Сумський національний аграрний університет теж пройшов чималий шлях від невеликого філіалу Харківського сільськогосподарського інституту до потужного, сучасного освітнього центру національного рівня. Святкуючи сьогодні 43 річницю із дня заснування СНАУ в нових, непередбачуваних, умовах варто озирнутися назад, щоб зрозуміти: чимало труднощів ми здолали, тож і зараз не час опускати руки.

Як усе починалось

Сьогодні досить важко уявити, що колись СНАУ (а тоді Сумський філіал Харківського сільськогосподарського інституту ім. В. Докучаєва) це було 50 студентів та 12 викладачів. Не було ані такої величезної території, ні науково-дослідних угідь, ні сучасних лабораторій. Але вже тоді, у 1977 році, першопроходці на ниві аграрної науки вірили у важливість справи, яку робили і в її неодмінний результат.

У1990 році філіал харківського вишу трансформувався у самостійний навчальний заклад – Сумський сільськогосподарський інститут. У ньому з’явилося 15 аспірантських спеціальностей. Та й студентів та викладачів побільшало.

А вже у 1997 році Сумський аграрний університет здобув статус державного. На той час тут навчалося 4600 студентів і працювало 3320 викладачів. Статус національного університету СНАУ отримав у 2001 році. А в 2003 до його складу увійшли 6 коледжів – Сумський, Глухівський, Маловисторопський, Роменський, Путивльський та Охтирський.

Сьогодні в університеті навчається понад 8 тисяч студентів, близько 700 з них – іноземці.

Освітній центр європейського рівня

Сьогодні Сумський НАУ – це вже не просто виш, який навчає студентів. Це європейський освітній центр, який опікується питаннями сталого розвитку територій та громад, це надійний партнер у реалізації українських та міжнародних наукових проєктів, це платформа для здобуття фахових знань та підвищення професійної компетентності для професіоналів з різних куточків України та з-за кордону.

Ось лише невелика частина досягнень, якими сьогодні студенти, викладачі та співробітники СНАУ можуть пишатися:

  1. Перший в Україні Центр колективного користування новітнім обладнанням «Лабораторія екологічного землеробства та користування»;
  2. Унікальний Центр точного землеробства з критим полігоном на 800 кв. м., створений за зразком Німеччини.
  3. Запатентовані 6 нових сортів соняшника, 5 сортів пшениці, 36 сортів картоплі, 2 сорти гречки.
  4. Перша в Україні технологія виготовлення гіпоалергенного молока А2.
  5. Унікальна технологія виготовлення біорозчинної упаковки відзначена на міжнародних конкурсах – стартап FoodBiopack.
  6. Cтворений спільно з ПРООН Ресурсний центр сталого розвитку.
  7. 19 надсучасних лабораторій.
  8. Партнерство з провідними виробниками сільськогосподарської техніки – «Кернел Груп», UkrLandFarming, ТОВ «Глобіно», Індустріальна Молочна Компанія (ІМК), John Deere, Horsch, Elvorti, Hog Slat, тощо.
  9. Спільні наукові проєкти із понад 30 державами світу.
  10. Відзнаки Президента України та Міністерства освіти України за розробки у сфері сталого розвитку.
  11. Зручна інфраструктура, комфортні аудиторії, сучасний освітній простір, можливості для всебічного творчого розвитку студентів і викладачів.
  12. Програми дистанційного та дуального навчання.

У 2020 році Сумський НАУ став одним із п’яти аграрних вишів України, які отримали максимальне фінансування з державного бюджету.

СНАУ – надійний партнер для зростання та розвитку

Вже декілька років тому Сумський національний аграрний університет поставив за мету вибудувати тісні, дружні стосунки з аграрним бізнесом. Сьогодні це дозволяє працевлаштовувати студентів ще під час їхнього навчання. Прагнення задовольнити актуальні потреби підприємств у кваліфікованих кадрах знайшло відгук у аграріїв.

Так президент Українського клубу агробізнесу, засновник магістерської програми «Агрокебети» назвав СНАУ найбільш бізнесорієнтованим вишем в Україні. Мабуть, саме завдяки цьому нас обирають для проходження навчань та підвищення кваліфікації працівників провідні агропідприємства України і не тільки.

Сьогодні аграрний сектор України, як і решта галузей, переживає нелегкі часи. Однак, якщо подивитися на це, як на шанс для зростання, стає зрозумілим, що не все втрачено, що сьогодні від агросфери часто залежить здоров’я людства, стабільний розвиток цивілізацій, а можливо й те, у якому світі житимуть наступні покоління. Сумський НАУ, продовжує свій шлях розвитку і хочеться побажати кожному, хто причетний до життя університету, вірити в краще і любити свою справу. Адже тільки у любові народжується щось по-справжньому цінне.