Впровадження міжнаціонального проекту TOPAS  в освітній процес СНАУ

Проєкт  «Від теоретично-орієнтованого до практичного навчання у аграрній сфері/TOPAS» дійшов до фінальної стадії та моменту підведення підсумків і визначення подальших напрямків розвитку партнерської співпраці в напрямку підвищення якості навчання і викладання. В міжнаціональному проєкті в потужній синергії поєдналися сили науковців і представників бізнесу України, Німеччини, Великобританії, Польщі, Румунії, Вірменії та Узбекистану. Сьогодні приємно повідомити про досягнення результатів впровадження проєкту в освітній процес СНАУ.

16 та 17 червня на базі Сумського національного аграрного університету відбулася фінальна зустріч за результатами реалізації проєкту. У заході взяли участь представники національних Erasmus офісів України, Вірменії та Узбекистану та представники університетів-учасників проєкту. Під час зустрічі учасники поділилися результатами реалізації проєкту TOPAS у своїх вишах.

Одним із завдань проєкту була розробка інтенсивної програми підготовки викладачів. Так, проєкт дав можливість викладачам  та студентам СНАУ пройти стажування за програмою академічної мобільності в Університеті прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф (Німеччина), Коледжі Університету Ріттл (Великобританія), Університеті сільськогосподарських наук та ветеринарної медицини  Iasi  UASVM  (Румунія)  та  Вроцлавському університеті екологічних та природничих наук WUELS  (Польща).

Відкриття навчально-наукової лабораторії TOPAS в рамках реалізації проєкту створило не лише комфортні умови для впровадження інноваційних технологій в навчальний процес, а й дозволило проводити семінари та тренінги з метою поширення ідей та цінностей проєкту та поглиблення результатів його впровадження. Зокрема проведення міжнародних семінарів за участю представників університету прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф (Німеччина) для викладачів та студентів СНАУ з визначення економічної ефективності окремих виробничих процесів, планування діяльності підприємства, семінарів за участю представників агробізнесу.

Завдяки проєкту було здійснено реальний перехід від теоретично орієнтованої до практично орієнтованої освіти з відповідним наповненням і змістом навчальних програм, з посиленням кооперації з аграрним бізнесом. Так, для студентів-бакалаврів 4 курсу факультету економіки і менеджменту за спеціальностями «Економіка» та «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» збільшено практичну підготовку  після завершення підготовчого етапу до 10 тижнів стажування на сільськогосподарських підприємствах (практичний семестр). Студенти долучились до практичної сфери агробізнесу і вже станом на сьогодні отримали перші результати збору виробничих даних. Під час практики студентів дистанційно супроводжували призначені тьютери, які координували збір аналітичних даних студентами. Аналітичні дані, зібрані на підприємствах, дозволили студентам ознайомитись з програмою RegioMAX, яка розроблена та ліцензована Університетом прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф (Німеччина) для використання університетами-партнерами в рамках спільних навчальних курсів. Розраховані маржинальні доходи підприємств стануть початком створення унікальної бази даних з економної ефективності виробничих процесів. В подальшому розрахунки стануть підґрунтям для написання магістерських робіт та наукової роботи в лабораторії TOPAS.

Отриманий в проєкті досвід та знання  закріплений в наукових публікаціях, презентований на міжнародних конференціях, в публікації посібників з інноваційних методів навчання та фінальної версії  результативного дисемінаційного хендбуку з кращих практик університетів-партнерів.

Під час фінальної зустрічі учасники змогли також обговорити потенційні напрямки співпраці. І перші результати таких перемовин уже були досягнуті. Сумський НАУ підписав договори про співпрацю з Вірменським національним аграрним університетом та Самаркандською філією Ташкентського державного економічного університету. Договір передбачає спільні наукові дослідження, організацію обмінів та стажувань для викладачів і студентів, проведення спільних конференцій і консультацій тощо.

Більше інформації про проєкт можна знайти за посиланням: https://erasmus-topas.eu