«Як вирощувати сою у сезоні 2020», – перший спільний вебінар «Дунайської Сої» та СНАУ

29 травня о 9.00 пройшов вебінар «Як вирощувати сою у сезоні 2020», який організувала Асоціація «Дунайська Соя» у рамках освітнього проєкту European Sustainable Soya Academy із Сумським національним аграрним університетом за підтримки компанії «Євраліс Семенс Україна». Захід був відкритий, утім, із понад 25 учасників більшість була студентами факультету агротехнологій та природокористування СНАУ.

Спікерами заходу стали Віталій Гоєнко, продукт-менеджер по олійним ТОВ «Євраліс Семенс Україна» та Микола Биков, консультант з агрономії Асоціації «Дунайська Соя». Доповідачі поділились, якою має бути технологія вирощування сої у нинішньому сезоні спираючись на досвід минулих років та як отримати бажану врожайність за умов змін клімату.

Віталій Гоєнко, продукт-менеджер по олійним ТОВ «Євраліс Семенс Україна» розповів про особливості вирощування сої, зробив огляд ринку сої та наголосив, на що потрібно звернути увагу під час догляду сої у поточному сезоні.

Компанія Euralis Semences бере свій початок із 30-х років минулого століття як французький трейдинговий кооператив, пізніше розширила свою діяльність селекційно-насіннєвим напрямком (соя, ріпак, соняшник, кукурудза), нині у кооперативі 12 тис фермерів, 7 тис акціонерів, 5 тис співробітників. В Україні з 2006 року. Нині компанія має три найбільших центри виробництва насіння: Іспанія (Севілья), Франція (Лескар) та Україні (Черкаська область). Компанія має індивідуально розроблені селекційні програми за окремою культурою та відповідно до природньо-кліматичних умов кожної країни, у якій представлена компанія.

Euralis Semences входить до складу Асоціації «Дунайська Соя» та є одним із найбільших виробників насіння не гм-сої. За прогнозами нинішнього сезону в Україні площі будуть найменшими за останні 7 років та можуть сягнути 1,5 млн га. Причинами цього є, перш за все, економічно-політичні чинники: зниження світових цін на сою та затримка відміни «соєвих правок»,  – підписання Проекту закону №1210, за яким передбачається повернення компенсації ПДВ під час експорту сої та ріпаку.

До речі, Сумщина є одним із шести регіонів України, де найбільше вирощують сою (у цьому переліку також відповідно Хмельницька, Полтавська, Житомирська, Київська, Вінницька області) завдяки ґрунтово-кліматичним умовах, які необхідні для вирощування сої.

Віталій Гоєнко розповів, що аби уберегтися від ризику купівлі контрафактного та неоригінального насіння важливо знати перелік компаній-оригінаторів, найбільших дистриб’юторів та найпоширеніші сорти сої.

Для оптимального розвитку рослин сої та відповідно, формування високого врожаю, крім підбору відповідного сорту є важливим температурний режим під час висівання та розвитку сходів сої. Цього року станом на кінець травня середньодобова температура дорівнювала 10-12˚С, що призвело зо суттєвого затримання розвитку рослин. Висіяні у ранні строки посіви потребуватимуть, ймовірно, пересівання або внесення антистресових препаратів. Попри те, що соя є азотфіксуючою рослиною, вона добре відгукується на внесення з-поміж іншого, азотних добрив. Водночас, слід контролювати розвиток бур’янів, шкідників та хвороб культури.  Загалом, економічна ефективність у виробництві сої, як і будь-якої культури залежить від рівня отриманої урожайності, а правильного планування комплексу технологічних заходів і обраної технології, для того, аби обрана технологія забезпечувала оптимальну маржинальність.

Микола Биков, консультант з агрономії Асоціації «Дунайська Соя» поділився досвідом з вирощування не гм-сої у минулому році на дослідних ділянках Асоціації спільно у партнерстві і агропромхолдингом «Астарта-Київ» та провідними насіннєвими компаніями у Вінницькій та Полтавській області. За результатами випробування «Дунайська Соя» провела у вересні минулого року «День Соєвого поля». Асоціація «Дунайська Соя» є міжнародною некомерційною організацією, яка сприяє сталому виробництву сої без ГМО в Європі.

За словами пана Миколи, для культурних рослин, відповідно, і для сої найбільш ефективними є зимова та весняна волога. У другій половині літа починається спекотна (повітряна) посуха, яка негативно впливає на рослини сої, а відтак і на урожайність. У минулому році це явище мало вельми негативні наслідки на дослідних ділянках у Полтавській області, оскільки у цей період деякі сорти сої цвіли, а деякі утворювали боби, які осипалися через посушливі умови. У Вінницькій області натомість крім загалом більшої кількості середньорічних опадів було більше зимової вологи та менше посуховіїв. На обох дослідних ділянках були різні попередники: у Вінницькій області сою висіяли після цукрових буряків, а Полтавській – після кукурудзи, рештки після збирання якої частково лишилися на поверхні. Вельми цікавим є досвід експерта щодо порівняння досходового боронування/штригелювання із внесенням гербіцидів. За його порівнянням механічний обробіток не лише руйнує ґрунтову кірку, а й є дешевшим.

Вебінар відкрив серію навчальних онлайн та офлайн заходів щодо вирощування сої освітнього проєкту European Sustainable Soya Academy Асоціації «Дунайська Соя» спільно з агровишами та компаніями.

Ірина Корчагіна, Асоціація «Дунайська Соя»