У СНАУ відбувся семінар”Академічна доброчесність у ЗВО: виклики сьогодення та передові практики”

У Сумському національному аграрному університеті відбувся семінар”Академічна доброчесність у ЗВО: виклики сьогодення та передові практики”, що зібрав майже сто п’ятдесят учасників з усієї України. Спікери семінарупрезентували досвідформування культури академічної доброчесності та його застосування у подоланні викликів, які постають сьогодні перед закладами вищої освіти в Україні.«Попри те, що наш університет знаходиться за 40 км від кордону з Росією, університет працює, розвивається та проводить такі заходи»– зазначив проректор з наукової роботи Ю. Данько у вітальному слові до учасників.

Семінар був побудований у форматі презентації досвіду та кращих практик забезпечення академічної доброчесності як в європейському просторі вищої освіти, так і в окремих українських університетах. Спікери говорили не лише про нормативні аспекти академічної доброчесності, але й про ціннісні. Академічна доброчесність як дотримання фундаментальних цінностей в освіті і науці, зокрема: чесності, довіри, поваги, справедливості, відповідальності та хоробрості. З цієї тези розпочав презентацію Артем Артюхов, член Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Саме ціннісні аспекти є важливим для формування культури академічної доброчесності.Важливий меседж виступу А.Артюхова – орієнтація на світовий досвід, а не лише на внутрішні вимоги.

Технологічні інструменти як необхідна сьогодні складова системи академічної доброчесності в університеті, зокрема новинки, які пропонує академічна антиплагіатна система StrikePlagiarism, презентувала Анна Чудак– менеджер з розвитку бізнесу Plagiat.pl в Україні.«Ми намагаємося розвивати систему так, щоб було більше зворотного зв’язку між викладачем та автором роботи, удосконалювати процес комунікації, щоб заохочувати особу удосконалювати роботу» – зазначила Анна у продовження дискусії щодо того, чи є висновок програми «беззаперечним» свідченням плагіату.

Політику академічної етики та доброчесності, що реалізує Український католицький університет, презентували спікери Маріанна Пиріг, завідувачка навчально-організаційного відділу, та Ірина Підгородецька, бібліотекарка І категорії, які підкреслили, що основну увагу в УКУ зосереджено на попередженні плагіату, навчанні студентів, а також системній роботі щодо аналізу та перегляду навантаження студентів, виключення видів завдань, які «провокують» несамостійне їх виконання студентом. Організаційні та навчальні заходи в УКУ поєднані з широкою популяризацією академічної доброчесності. Це дозволяє мати значні результати у формуванні культури академічної доброчесності.

Подолання викликів, що виникають у на поточному етапі розвитку системи забезпечення академічної доброчесностіу Сумському національному аграрному університеті, стало основним фокусом виступу Ірини Скляр, завідувачки відділу якості освіти, ліцензування та акредитації. Поєднання нових підходів до оцінювання та технологічних інструментів, залучення студентів, організаційна робота, а також роз’яснення та навчання є сьогодні основними завданнями, які ставить перед собою університет у розвитку академічної доброчесності. Презентація директорки бібліотеки Сумського НАУ Галини Комликової «Основи цитування та стилі оформлення посилань у наукових роботах» мала на меті саме роз’яснення важливих питань цитування та їх відповідного оформлення.

Зацікавленість учасників, відкритість спікерів та нагальність обговорюваних питань створили атмосферу відкритої живої дискусії попри он-лайн формат заходу.