Днями в рамках реалізації проєкту з формування кластерів з виробництва та переробки молока в громадах, який включено до Стратегії відновлення та розвитку економіки Сумської області на 2022-2024 роки, відбулася перша робоча зустріч за участі обласної військової адміністрації, Департаменту агропромислового розвитку, Асоціації фермерів Сумської області, понад 30 територіальних громад та представників Сумського НАУ.
До присутніх з вітальним словом звернулися: перший заступник керівника Сумської обласної військової адміністрації Тарас Савченко та ректор СНАУ Володимир Ладика. Доповідачі наголосили на актуальності та перспективності формування кластерів з метою отримання додаткової вигоди для громад за тісної взаємодії бізнесу, науковців та органів влади.
Про стан галузі молочного скотарства в області повідомив директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації Олександр Маслак.
Власник приватної сироварні O’BEREG Володимир Опришко ділився власним досвідом з організації малого бізнесу в молокопереробній галузі. Принагідно запросив до себе на виробництво представників громад, зацікавлених в організації кластерів, ознайомитися з тонкощами виготовлення кисломолочної продукції та сирів.
Ректор Сумського національного аграрного університету Володимир Ладика наголосив на тому, що кількість та якість виробленого молока залежить від фахового підходу до комплектування стад для малих сімейних ферм. З поміж іншого він зазначив, що найбільш економічно обґрунтованим є комплектування стада бурими породами, які мають ряд важливих переваг у порівнянні з іншими, зокрема й сиропридатність молока.
Позитивним досвідом створення подібних кооперативів, у тому числі й за кордоном, ділився з присутніми Андрій Сухоставець, доцент кафедри економіки та підприємництва Сумського НАУ. Громадам він запропонував свої послуги з надання безкоштовних консультацій по створенню сімейного фермерського господарства та молочних сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.
Декан біолого-технологічного факультету СНАУ Вікторія Вечорка запропонувала провести анкетування власників тварин та сімейних ферм, результати якого буде узагальнено та використано для роботи над проєктом.
У ході дискусії представники громад Сумської області мали можливість поставити питання доповідачам, обговорити переваги створення кластерів та виклики, що сьогодні стоять перед невеликими сімейними фермами. За підсумками наради визначено ключові напрямки подальшої співпраці Сумського НАУ з Юнаківською сільською громадою, яку на зустрічі представляв Анатолій Максименко.
Переконані, що така перспективна європейська модель організації виробництва стане популярною й на Сумщині.