З початку 2024 року розпочалася плідна співпраця між науковцями Сумського національного аграрного університету /Sumy Agrarian University /СНАУ та Університету Менделя в Брно Mendelova univerzita v Brně.
Університет Менделя активно дотримується тенденцій аграрної освіти у світі, запроваджує нові перспективні спеціальності та модернізує лабораторії. Він був заснований у 1919 році. З 2010 року ЗВО носить ім’я Менделя.
• На 5 факультетах вишу навчається понад 11000 студентів.
• Університет Менделя є частиною наукового осередку передового досвіду Центрально-Європейського технічного інституту.
• ЗВО має 70 спеціалізованих лабораторій.
• Мобільність студентів регулюється угодами із провідними світовими аграрними вишами.
Тривалий час представники СНАУ та Університету Менделя напрацьовували ідеї, які могли би втілити разом. У результаті отримали фінансування від Чеського уряду для реалізації проєкту «Соціально-екологічне значення міських зелених насаджень з точки зору кругообігу води, зміненого глобальними змінами клімату – співпраця в навчанні та дослідженнях між Університетом Менделя у Брно та Сумським національним аграрним університетом».
Серед якісних показників співпраці варто відмітити наступне:
– стажування 18 студентів, семи спеціальностей Сумського НАУ дотичних до збереження довкілля: «Екологія», «Агрономія», «Захист і карантин рослин», «Туризм», «Біотехнологія», «Стале сільське господарство та продовольча безпека», «Геодезія та землеустрій». Також, пройшли закордонне стажування (у кількості 6 кредитів) шість науково-педагогічних працівників факультету агротехнологій та природокористування: професор, завідувач кафедри Вікторія СКЛЯР; доценти – Роман ЯРОЩУК, Інна ЗУБЦОВА, Людмила БОНДАРЄВА та Юрій СКЛЯР (кафедра екології та ботаніки:) і доцент Світлана ЯРОЩУК (кафедра агротехнологій та ґрунтознавства).
– дослідження в рамках реалізації проєкту пов’язанні із вивченням транспірації води в залежності від кліматичних умов регіону.
Впродовж 2 тижнів представники СНАУ працювали в сучасних лабораторіях Університету Менделя, відвідали живі лабораторії, що розміщені у лісових насадженнях університету, ознайомились із цінними деревно-чагарниковими інтродуцентами представленими в арборетумі Křtiny. Відвідали велику кількість локацій ботанічного саду Університету Менделя, який займає площу понад 10 га (тут зібрано величезну колекцію деревно-чагарникових різновидів, які згруповані, в основному, за географічним походженням).
Реалізація проєкту стала можлива за підтримки партнерів «Енергоефективність Клімат Суми» Energy Efficiency Climate Sumy та БО «Фонд партнерства» (Брно, Чеська республіка) Nadace Partnerství.
Щиро дякуємо за виконану роботу команді проєкту: Петр МАДЕРА, Роман ЯРОЩУК, Світлана ЯРОЩУК, Марина ДРАНІЧЕНКО, Люція РЖЕГОРЖІКОВА, Ленка ЕРЕНБЕРГЕРОВА.
Учасники проєкту дякують Збройним Силам України за можливість реалізовувати такі ініціативи.