У рамках реалізації проекту Erasmus+:КА 2 CBHE Unicom «Університет– Громади: посилення співпраці» на базі Сумської Бізнес-Школи Сумського національного аграрного університету відбувся круглий стіл «Університет та сталий розвиток громад». У роботі круглого столу взяли участь науковці, практики, студенти, представники органів державної влади та очільники 31 громади Сумської області. Мета заходу – створення в Сумській області консорціуму щодо подальшої співпраці задля досягнення цілей сталого розвитку та повоєнного відновлення громад Сумщини.
Розпочав захід вітальним словом Володимир ЛАДИКА, ректор Сумського національного аграрного університету, який наголосив на важливості утвердження сталого розвитку громад завдяки їх синергії з бізнесом і університетами:
Дехто з нашого українського суспільства не зовсім зрозумів рішення влади щодо укрупнення громад, проте ми вважаємо це значним кроком до євроінтеграції. Перебуваючи за кордоном під час робочих відряджень, спостерігаю за розвитком різних територіальних утворень. Завжди вражає їх самодостатність, активність і розуміння мети створення громад задля комфортного проживання людей.
Виконавцями проєкту Unicom «Університет – Громади: посилення співпраці» є міжнародна група університетів на чолі з Університетом Генуї (Італія). Важливою складовою реалізації проєкту є адаптація закордонного досвіду реалізації «третьої місії» університету по відношенню до території, на якій він розташований. Один з виконавців проєкту, проректор з наукової та міжнародної діяльності, Юрій ДАНЬКО розповів про особливості функціонування ініціативи:
Ми всі маємо розуміти роль і місце закладів освіти в розвитку регіонів. Прикладом може бути Університет Лунду (Швеція), який був створений у XIV ст. на кордоні з Данією для того, щоб поширювати серед мешканців прикордонної провінції швецьку культуру, мову, освіту. Сьогодні ми всі розуміємо важливість таких дій для прикордонного регіону, яким, зокрема, є і Сумщина.
Реалізуючи програму круглого столу, учасники долучилися до обговорення шести ключових доповідей:
- Сучасний стан аграрного сектору як основа сталого розвитку регіону (доповідав: Олександр МАСЛАК, директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА)
- Інструменти відкритого врядування в роботі територіальних громад (доповідав: Карен АГАДЖАНОВ-ГОНСАЛЕС, консультант з комунікації в Сумському відділенні Асоціації міст України)
- Стратегічний розвиток громад в умовах воєнного стану (доповідав: Григорій СТАРИКОВ, керівник регіональної агенції розвитку)
- Довкіллєва складова у відновленні та розвитку громад Сумщини (доповідала: Ірина КАШПУР, керівниця Департаменту екології та енергетики Сумської ОВА)
- Соціальна адаптація в рамках реалізації третьої місії для розвитку громад (доповідала: Інна ГАЛІЧЕНКО, директорка КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування «Берегиня»»
- Соціальний супровід громадян, постраждалих внаслідок бойових дій (доповідала: Олена ЯРЕМ, регіональна керівниця із соціального супроводу гуманітарної місії «Пролісок»»)
Кожна з доповідей закінчувалася жвавими дискусіями серед учасників, цікавими питанням від слухачів і змістовними відповідями. Голови територіальних громад Сумщини говорили про проблеми, які сьогодні найбільше турбують мешканців підпорядкованих населених пунктів.
Організатори круглого столу впевнені, що зуміли досягти бажаної цілі зустрічі – створили дружнє, комфортне середовище між спеціалістами, що будуть залучені до впровадження сталого розвитку й мають безпосередній вплив на функціонування громад Сумщини.