6 лютого 2024 року у швейцарському місті Цюрих завершилася виставка «ETH з Україною – Обмін знаннями для сталого та стійкого майбутнього» («ETH with Ukraine—Exchanging Knowledge for a Sustainable and Resilient Future»), до організації та проведення якої долучилися співробітники Сумського національного аграрного університету.

Про війну в Україні в центрі Цюриху

Головна мета створення виставки «ETH з Україною – Обмін знаннями для сталого та стійкого майбутнього» – демонстрація наслідків військових дій росії на території України. Загалом налічувалося 7 тематичних кластерів, серед яких, зокрема, освіта та культура, сільське господарство та енергетика, будівництво, тощо.  Кожен розділ став своєрідним сховищем, де було розміщено мультимедійні презентації, які поєднували текст, малюнки, моделі, відео, інтерактивні інсталяції, будівельні компоненти. Організатори виставки таким чином показали задокументовані факти воєнних руйнувань та надали просторову інформацію про ситуацію в Україні станом на зараз. Більш того, були продемонстровані наукові дослідження та стратегії, які формують уявлення про післявоєнне відновлення та реконструкцію України. Такі напрацювання в галузі відновлення пошкоджених бойовими діями ґрунтів мала змогу представити і співробітниця Сумського національного аграрного університету, старший науковий співробітник в університеті ETH Zürich Олена МЕЛЬНИК.

Швейцарці об’єдналися, щоб допомогти Україні

Організатором виставки стала швейцарська мережа з Україною, що почала функціонувати на базі університету ETH Zürich з початком повномасштабного вторгення росії в Україну навесні 2022 року. Це динамічний форум осіб та організацій, що пов’язує нагальні проблеми військової ситуації в Україні з перспективами реконструкції в дусі солідарності, сталості та демократії. Мережа інтегрує як короткострокові заходи допомоги, так і стратегії довгострокового розвитку на місцевому та глобальному рівнях.

Олена МЕЛЬНИК про післявоєнне відновлення ґрунтів

Як було зазначено вище, у ході виставки провідні науковці Швейцарії та України мали змогу представити свої праці на важливі актуальні теми. Серед них і Олена МЕЛЬНИК, керівник сектору міжнародних проєктів СНАУ, доцент кафедри екології та ботаніки, а від початку повномасштабного вторгнення й старший науковий співробітник в університеті ETH Zürich з лекцією «Вплив війни в Україні на довкілля: фокус на ґрунті та землеустрій України». Свій виступ науковиця коментує на офіційній сторінці у Фейсбук:

«Ми повинні визначити пріоритет формування спроможності для картування, моніторингу та управління екологічними ризиками на сільськогосподарських угіддях України, Це передбачає створення мережі науки та бізнесу для використання сучасних технологій, таких як геопросторові дані та обстеження БПЛА, а також аналіз проб ґрунту. Наша мета – забезпечити стале землеробство та продовольчу безпеку. Однак при розробці планів відновлення землі ми повинні переймати довгострокову перспективу, враховуючи вимоги часу та глобальні виклики. Ми пропонуємо українським фермерам план дій або список справ, починаючи з рекомендацій щодо деконтамінації та відновлення землі та переходу до стратегії сталого сільського господарства.»

Переглянути доповідь Олени МЕЛЬНИК про післявоєнне відновлення ґрунтів та землеустрій України можна за лінком: https://uasaz.org/blog/lecture-environmental-impact-of-the-war-in-ukraine-a-focus-on-ukraines-soil-and-land-management .

Про шлях Олени МЕЛЬНИК в ETH Zürich у серії інтерв’ю «СНАУ за кордоном»: https://snau.edu.ua/snau-za-kordonom-olena-melnik-shvejcariya/