Сумський національний аграрний університет сьогодні є одним з лідерів прикладної аграрної науки в Україні. Такого результату вдалося досягти завдяки своєрідній реформі, яка проводилася в університеті впродовж 2017-2021 років. Зростання фінансування, покращення показників, успішна атестація є підтвердженням правильності обраного напряму розвитку.
В цей період Сумський національний аграрний університет вперше взяв участь у конкурсному відборипроєктів, фундаментальних та прикладних наукових досліджень, науково-технічних та експериментальних розробок за участю закладів вищої освіти та наукових установ, які належать до сфери управління МОН. В результаті було отримано фінансування за трьома проектами «Обгрунтування методології удосконалення і збереження популяції бурої худоби в умовах північно-східного регіону України» (науковий керівник – д.с.г.н., проф. В.І.Ладика); «Інституційне забезпечення сталого розвитку сільських територій в умовах адміністративно-територіальної реформи» (науковий керівник – д.е.н., проф. Л.І.Михайлова); «Розробка енергозберігаючих технологій для забезпечення експлуатаційних властивостей робочих поверхонь деталей» (науковий керівник – д.т.н., проф. В.Б.Тарельник). Крім того молодим вченим вдалося досягти декілька перемог в конкурсі для молодих вчених, отримавши фінансування за чотирма проектами: «Формування механізму реалізації інтегрованого територіального управління в умовах переходу до сталого розвитку» (науковий керівник – д.е.н., проф. В.Ю.Медвідь); «Розробка технології органічних сушених овочевих і плодово-ягідних напівфабрикатів та енергоефективної установки з використанням сонячних панелей» (науковий керівник – к.т.н., доц. С.М.Сабадаш); «Удосконалення законодавства України щодо забезпечення безпеки сфери банківської діяльності в умовах євроінтеграції: економіко-правовий аспект» (науковий керівник – к.ю.н., доц. А.М.Клочко); «Біолого-екологічні особливості вирощування Ginkgo biloba L., як органічної сировини, у фармацевтичних цілях шляхом створення плантацій в умовах Північно-східного Лісостепу України.» (науковий керівник – д.б.н., проф. І.М.Коваленко). За останні роки список поповнився такими проєктами, як «Регулювання якості та безпечності продукції тваринництва на основі розробки інноваційних методів та систем контролю інфекційних захворювань тварин» (науковий керівник – д.вет.н., проф. Т.І.Фотіна); «Впровадження нанокомпозитних матеріалів у інноваційні технології інкубаціїяєць сільськогосподарської птиці; прикладне дослідження» (науковий керівник – д.с.г.н., проф. О.Г.Бордунова); «Управління конкурентоспроможністю підприємств на засадах інноваційного маркетингу» (науковий керівник – д.е.н., проф. Ю.І.Данько); «Соціально-етичний маркетинг як інструмент забезпечення сталого розвитку» (науковий керівник – к.е.н., доц. Є.О.Голишева); «Методологія формування мікропопуляцій худоби з унікальними продуктивними властивостями за використання селекційних, генетичних та біологотехнологічних методів» (науковий керівник – д.с.г.н., проф. В.І.Ладика); «Скринінг сортів і гібридів картоплі за адаптивністю до екологічних умов та здатністю відновлення їх генетичного потенціалу» (науковий керівник – д.б.н., проф. І.М.Коваленко).
Окремим напрямом забезпечення конкурентоспроможності університету було виділено висвітлення результатів наукової діяльності через публікацій в провідних наукових виданнях, зокрема в журналах, включених до наукометричних баз даних Scopus та Web of Science. За вказаний період річна кількість публікацій у виданнях Scopus зросла з 50 проіндексованих статей у 2017 році до майже 200 у 2021 році. Значна частина – це статті в журналах, що належать до 1 та 2 квартилів та виконані в міжнародних наукових колективах. За рейтингом ScopusСумський національний аграрний університет у 2022 році займає 51 позицію в Україні, а за рейтингом Web ofScience – 49.
Актуальність наукових досліджень та вагомість отриманих результатів стали передумовою створення у 2018 році на базі Сумського національного аграрного університету першого в Україні Центру колективного користування науковим обладнанням з новітніх агротехнологій «Лабораторія екологічного землеробства та природокористування». Залучення фінансових ресурсів Міністерства освіти і науки України, грантових надходжень, підтримки аграрного бізнесу дали можливість провести оновлення лабораторно-наукової бази. Перелік обладнання поповнили нові мікроскопи, хроматографи, експрес-аналізатори та багато інших сучасних приладів. В рамках проекту Erasmus+:КА2 «Поліпшення навичок спеціалістів з лабораторної практики у фахівців агро-продовольчого сектору Східної Європи (Ag-Lab)» створена сучасна лабораторія ПЛР-аналізу. У 2019 році наказом міністра освіти і науки України на баланс СНАУ було передано унікальне обладнання вітчизняного виробництва (5 мас-спектрометрів), що дало можливість створити лабораторію електровакуумних технологій.
Важливою умовою розвитку Сумського національного аграрного університету є підготовка кадрів вищої кваліфікації. В університеті працює аспірантура за 12 спеціальностями, де навчається понад 250 аспірантів з 8 країн світу. У 2018 році університет уклав угоду з Хенаньським інститутом науки і технологій про цільову підготовку в аспірантурі викладачів з цього навчального закладу та прийняв на навчання 40 аспірантів з Китайської Народної Республіки. Наприкінці минулого року відбувся перший захист PhD дисертації китайського аспіранта Лі Юньбоу.
Як відомо, реформа підготовки наукових кадрів передбачає акредитацію освітньо-наукових програм Національним агентством забезпечення якості вищої освіти України. Сумський НАУ одним із перших у країні включився в процес акредитації. На сьогодні акредитовано 9 освітніх програм «Агрономія», «Захист рослин», «Екологія», «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», «Ветеринарна медицина», «Ветеринарно-санітарна експертиза», «Харчові технології», «Менеджмент» «Фінанси» та дві знаходяться на стадії розгляду.
За вказаний період у СНАУ працювали три спеціалізовані вчені ради за шістьма спеціальностями: Д 55.859.04 за шифрами 16.00.06 – «Гігієна тварин та ветеринарна санітарія» та 16.00.07 – «Ветеринарне акушерство»; Д 55.859.03 за шифрами 06.01.05 – «Селекція і насінництво» та 06.01.09 – «Рослинництво» та Д 55.859.01 за шифрами 08.00.03 – «Економіка та управління національним господарством» та 08.00.04 – «Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності)». Ефективна робота спеціалізованих рад дала можливість провести захисти більше 30 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата та доктора наук і значно посилити наукові школи університету. Активна робота по підготовці докторів філософії, докторів та кандидатів наук зумовила необхідність посилення заходів щодо запобігання порушень академічної доброчесності. Вже декілька років університет має угоди на використання ресурсів Unicheck та StrikePlagiarism, для перевірки робіт на текстові запозичення.
В контексті роботи по підготовці наукових кадрів, важливим завданням є робота зі студентською молоддю по залученню їх до дослідницької діяльності. Університет щорічно проводить наукові конференції для студентів, аспірантів та молодих викладачів. Одним із ключових напрямів є участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт. Приємно відзначити, що кількість переможців, афільованих з Сумським національним аграрним університетом щорічно зростає. У 2021 році більше 40 студентів стали переможцями. З 2021 року університет є базовим для проведення Всеукраїнського етапу конкурсу студентських наукових робіт за спеціальностями «Економіка АПК та сільського господарства» та «Садово-паркове господарство».
Позиціонуючи себе як прикладний університет, СНАУ робить акцент на розвиток інноваційної діяльності у співпраці з вітчизняним та іноземним бізнесом. У 2021 році університет спільно з підприємствами ТМ «Оберіг» створив Науковий парк Сумського національного аграрного університету, завданням якого є максимальний трансфер наукових розробок університету у виробництво. Щорічно університет отримує близько 20 патентів на винаходи та корисні моделі, які можуть і мають бути комерціалізовані через новостворений парк. Селекціонерами Інституту картоплярства Північного Сходу України виведено понад 30 сортів картоплі. До речі, сьогодні в Україні окрім СНАУ лише Інститут картоплярства замається селекцією картоплі, яка є однією з основних культур у забезпеченні продовольчої безпеки України.
У своїй діяльності науковці Сумського національного аграрного університету намагаються робити акцент окрім актуальності ще й на унікальності наукових розробок. Зокрема, спільно з ТМ «Оберіг» та ТОВ «Ічнянський завод сухого молока і масла» вперше в Україні розпочалося промислове виробництво молока А2. Дослідники факультету агротехнологій та природокористування вперше в Україні подали на сортовипробування вітчизняний адаптований сорт Кіноа. Стартап вінахідника з факультету харчових технологій Дмитра Бідюка по виробництву органічного біопластику за унікальною технологією неодноразово ставав переможцем на різноманітних вітчизняних та закордонних виставках. На територію університету вирощується плантація Гінкго Білоба.
У 2021 році Міністерство освіти і науки України провело державну атестацію закладів вищої освіти, які належать до сфери управління МОН, у частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності.Сумський національний аграрний університет був акредитований за усіма науковими напрямами: Аграрні науки та ветеринарія – група Б, Технічні науки – група Б, Суспільні науки – група В.