Реалії сьогодення створюють тенденцію розвитку каністерапії. Застосування собак для співпраці з людиною в нашій країні поступово набирає обертів і все більше фахівців звертають на нього увагу в контексті професійної діяльності. Враховуючи актуальність розвитку центрів надання послуг з реабілітації психічного та фізичного здоров’я, застосування сучасних ефективних методів терапії, Центром підвищення кваліфікації, перепідготовки, удосконалення керівних працівників та спеціалістів спільно з біолого-технологічним факультетом, а саме кафедрою ТВППТ та кінології Сумського НАУ було Окремі аспекти каністерапії». Семінар відбувся у форматі онлайн і тривав з 23 по 25 грудня 2024 року. Метою заходу було поглиблення знань щодо організаційного та нормативно-правового застосування собак у реабілітаційному та освітньому процесі.
Для проведення навчальних лекцій та обміну досвідом були запрошені фахівці з різних галузей знань, що стосуються роботи в каністерапії. Спікери семинару: Марина ПРОКОПЕНКО – керівник центру каністерапії INNIKOS у (м. Київ) та школи тренування собак InNikos Club, Дар’я РЕЗНИЧЕНКО – адміністратор центру INNIKOS, поділилися своїм професійним досвідом з
питань роботи як з дітками, так і з військовими. Також, відзначимо, що наші спікери є ліцензованими інструкторами з робочих якостей Кінологічного Союзу України.
З юридичними та практичними аспектами проведення каністерапевтичних зайнятостей ознайомила слухачів авторка та проектний менеджер з реалізації проектів транскордонної співпраці за фінансування ЄС у галузі тваринно-людської взаємодії, керівник громадської організації «Школа каністерапії» Антоніна ГОШОВСЬКА (м. Чернівці).
Дуже цікавою, змістовною та корисною була лекція з надання першої психологічної допомоги людям у стресових станах, Ганні УЛУНОВОЇ – доктора психологічних наук (м. Суми), начальника відділення оперативної психологічної підтримки 77 Центру психологічної підтримки ОК Північ. Її досвід як військового психолога, майстерність викладача, чисельні приклади з
реальної життя, забезпечили лекції особливе сприйняття. Можемо з впевненістю сказати, що знання з першої психологічної допомоги в нас годину настільки ж актуальні, як і знання з тактичної медицини.
Окрема увага під час семинару була приділена здоров’ю наших пухнастих партнерів. Слухачі семінару мали змогу ознайомитися з вимогами до здоров’я собаки-каністерапевта, оцінкою його фізичного стану та умов безпечної роботи для нього, надання першої допомоги собаці. Спікером цього блоку була Катерина ФІЛЬЧУГОВА – головний лікар клініки ветеринарної медицини та реабілітації «Сніжній Барс», (м. Харків). Додамо, що спеціалізацією нашого спікера є саме спортивна медицина, фізіотерапія, травматологія, медицина невідкладних станів. Катерина ФІЛЬЧУГОВА є лектором школи Optimeal expert, засновником авторського семінару для спортсменів «Здорово рухатись здорово». Родзинкою зайняти стала демонстрація базових вправ для тренувань у яких допомагав особистий пес Катерині.
Традиційно до нашого семинару долучилася спікер Олександра БЕРЕГОВЕНКО, яка є автором навчальних програм з каністерапії, психофізіології та формування поведінки собак. Олександра доступно і цікаво висвітлила питання особливостей роботи з людьми в каністерапії, які мають ПТСР, враховуючи стани гіперопіки та гіпервідповідальності, формування робочих завдань та цілей у каністерапії. Нагадаємо, що у листопаді 2023 р. Сумським НАУ у співпраці з Олександрою БЕРЕГОВЕНКО – досвідченою каністерапевткою, керівницею Центру соціальної кінології «Harmonic Dog» та Школи абілітації, реабілітації та каністерапії у Львові «Дитина та Собака» був проведений дводенний семінар «Основні постулати
каністе
Загалом семінар «Окремі аспекти каністерапії» цього року об’єднав близько 130 слухачів: практиків-кінологів, психологів, реабілітологів, військових, педагогів з різних областей України та країн ЄС. Приємно було отримати позитивні фідбеки від різних фахівців як на адресу спікерів, так і на адресу організаторів семінару. Сподіваємося, що здобуті знання допоможуть у фаховій діяльності наших слухачів та сприятимуть відповідальній організації процесу каністерапії, згуртованості у співпраці спеціалістів з надання психологічної та реабілітаційної допомоги як дітям, так і дорослим.