Зберегти культурну спадщину та подбати про довкілля: як науковці СНАУ висадили понад 120 дерев у туристичній перлині Сумщини

Створити новий, цікавий туристичний маршрут та залучити учнівську молодь до екологічої ініціативи змогли науковці СНАУ

Анастасія Чала – президент Новосічаснської школи, що у новоствореній Юнаківській територіальній громаді. Сьогодні разом із однокласниками вона висаджує дерева. Таким чином учнівська молодь долучилася до екологічного проєкту, ініційованого командою молодих науковців Сумського національного аграрного університету Романом та Світланою Ярощуками та Оленою Мельник та підтриманого в рамках проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості (SC3)» – створення туристичного маршруту довкола палацо-паркового комплексу маєтку Ліщинських у с. Кияниця.

Унікальний маєток Ліщинських збудований наприкінці ХІХ ст. за проєктом архітектора Василя Герасимовича Залеського, який зберігся і нині продовжує дивувати своєю художньою оригінальністю. Унікальність парку для Сумської області полягає у тому, що тут зустрічаються не характерні для регіону дереваː платани, гінкго, бархат амурський, горіхи сірий і чорний, срібляста ялина, сосна Веймутова, ялина каліфорнійська, канадська і віргінська, клен червоний і Шведлера.

«Мені дуже прикро, що маєток Ліщинських виглядає покинутим, а недбайливі туристи смітять тут. Ми своїми силами намагаємося доглядати за парком, а тому я дуже зраділа, коли нам запропонували долучитися до акції і висадити дерева. Дуже добре, що люди починають замислюватися над важливістю збереження таких об’єктів», – пояснює старшокласниця Анастасія. А тим часом на території паркового комплексу кипить робота: учні, вчителі, Юнаківської громади, представники Сумської облдержадміністрації висаджують декоративні дерева та чагарники, які дуже скоро милуватимуть око прихильників зеленого туризму.

«В українців зараз активно пробуджується національна свідомість та інтерес до власної культурної спадщини. Щороку все більш популярним стає так званий «зелений» або екологічний туризм, адже він досить  бюджетний і доступний навіть в умовах пандемії. На території маєтку є пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення – парк загальною площею близько 56 га., де представлені понад 100 видів рослин, деякі з яких мають вік понад 250 років. Цей парк міг би стати потужним туристичним магнітом. Однак існує проблема – низька інформаційна грамотність серед населення, а також парк потребує доповнення рослинами.  Тож ми з командою вирішили розробити туристичний маршрут з 5 локацій, де будуть встановлені інформаційні стенди, а також зони для відпочинку» –  пояснює суть проєкту одна з його менеджерів – Світлана Ярощук.

Особливо цінним є й те, що він має у собі інклюзивну складову – інформаційні стенди планують доповнити  QR-кодами, за якими про пам’ятку можуть прочитати люди з вадами зору, збільшивши шрифт до комфортного розміру.

Ідея науковців знайшла підтримку і серед організацій-донорів. Проєкт отримав фінансування від Європейського союзу та Управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації.

Проєкт реалізується за підтримки проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості (SC3)», що співфінансується Європейським Союзом та Британською Радою в Україні.

Проєкт розрахований на 5 місяців, і висадка дерев стала першим його етапом. Тут з’явилося понад 120 декоративних дерев та чагарників. Серед них гінкго дволопатеве, клен гостролистий, катальпа бігнонієподібна, церцис європейський, спірея Вангутта. Як пояснив Роман Ярощук, дерева були підібрані таким чином, щоб від ранньої весни до пізньої осені ці рослини майоріли яскравими барвами.

Посадили свої дерева і заступниця губернатора Сумщини Вікторія Медвідь, начальник Упрвління молоді та спорту СОДА Євген Походня, голова Юнаківської територіальної громади Олена Сіма, начальниця місцевого Управління культури, туризму, молоді та спорту Яна Білокур.

«Це чудова концепція, особливо,  у частині партнерства: науки, громадян, органів місцевого самоврядування. Проєктна команда молода, зацікавлена, мотивована. Ми продовжуємо екологічний проєкт у Сумській області і цей проєкт став його чудовим доповненням. Прекрасно, що в одному проєкті організатори змогли поєднати одразу 3 ініціативи: екологічну, збереження культурної спадщини, інклюзії», – відзначила заступниця голови Сумської ОДА Вікторія Медвідь.

Наступним кроком у реалізації проєкту зі створення туристичного маршруту маєтком Ліщинських стане встановлення лавок, урн та інформаційних стендів, які розкажуть туристам більше про історію та особливості цієї локації, яка є унікальною для Сумської області, а може і для всієї України.

Висадивши дерева та кущі, школярі пообіцяли, що будуть доглядати за ними. Переконані, що так і буде, адже через спільну працю старшокласники усвідомлять, як важливо оберігати зелені насадження та дбати про довкілля.