Музей історії СНАУ був відкритий 15 травня 2007 року з нагоди 30-річчя заснування Сумського національного аграрного університету.
З самого початку його заснування і по грудень 2014 року завідувачем музею була Василенко Галина Петрівна. З 2015 року завідувачем музею є Циганок Микола Григорович.
В експозиції музею представлені історичні документи, за якими простежується розвиток навчального закладу від Сумської філії Харківського сільськогосподарського інституту до Сумського національного аграрного університету. (Накази президента України, постанови Кабінету Міністрів України, прикази по Міністерству Сільського господарства СССР.)
Усі бажаючі можуть подивитися, як розпочиналося будівництво навчальних корпусів, гуртожитків, спорткомплексу і стадіону, перегорнути випускні альбоми студентів різних років, побачити викладачів на фотографіях ще зовсім молодими.
Усі фотоматеріали музею розташовані за темами: «Свій ВНЗ – своїми руками», «Знання – це сила», «Майбутнє за наукою», «Тобі, Батьківщино», «Сильні тілом та духом», «Нам – 30 років», «Наші таланти – на радість людям» та інше.
Тут можна побачити картини та подарунки від випускників різних років, картини-вишивки, виконані нашими співробітниками, монографії вчених, авторські свідоцтва та дипломи за досягнуті успіхи у розвитку народного господарства.
У музеї є сувеніри і подарунки від аграрних ВНЗ та установ, вітальні адреси, телеграми та почесні грамоти до 30-річчя СНАУ з різних країн – Польщі, Грузії, Німеччини, Китаю, Індонезії, а також тематичні фотоальбоми: «Наші гості», «Наші подорожі», «Наше минуле», «До 30-річчя СНАУ». Тут є газетні матеріали, друковані проспекти університету за різні роки, матеріали, присвячені ювілейним датам.1
Викликають цікавість спортивні кубки, вимпели, грамоти та медалі.
У музеї є вітрина, присвячена воїнам-інтернаціоналістам – студентам СНАУ, а також вітрина, що відображає гострі захоплюючі події літа 2004 року, коли студенти, викладачі, мешканці м. Суми вчинили опір свавіллю влади, яка намагалася об’єднати три ВНЗ. Цей протест увійшов в історію під назвою «Наметова революція», «Студентська революція», «Революція на траві». Багато дослідників називають цю подію прологом історичної Помаранчевої революції.
Є в музеї експонати, подаровані настоятелем храму св. Валентини (ікона, вази, фотографії) – єдиного храму в Україні, побудованого на території вищого навчального закладу за неповні 3 місяці.
До музейних раритетів відноситься і «Селянська сільськогосподарська енциклопедія» 1927 року, подарована директором музею Будинку освіти.
У музеї можна ознайомитися з ілюстраціями картин Сумського художнього музею, музею найбагатших князів Чарторижських (Польща), великих майстрів живопису К. Брюллова, Леонардо да Вінчі, П Веронезе та ін.
Саме тут відбуваються зустрічі випускників різних років, проводяться кураторські години для студентів, екскурсії для гостей СНАУ, про що свідчать записи у «Книзі відгуків та побажань».
В етнографічному куточку музею, що розташований у приміщенні інженерно-технологічного факультету, знаходяться сільськогосподарські знаряддя праці та предмети побуту 16-19 ст. (соха, пристрій для нарізання соломи, колеса дерев’яні, напівметалеві, металеві, коса з граблями, хомут, дуга, ярмо для волів, лопата для викопування буряків з помістя Харитоненка, ступка, прялка, рогач для печі, рубель (качалка), та інше.)
Всі експонати зібрані й подаровані музею Григорієм Макаровичем Олійником, доцентом СНАУ, людиною, що працювала на інженерно-технологічному факультеті (тоді – факультеті механізації) від самого початку його заснування.
На кафедрі державно-правових дисциплін та українознавства юридичного факультету кілька років тому створено куточок етнічної духовної культури українців та предметів побуту.
Сорок років для історії – не дуже значний відрізок часу, але для засновників університету – колишнього першого секретаря Сумському обкому КПУ Івана Григоровича Грінцова та першого ректора СНАУ Івана Миколайовича Брюховецького – дуже визначна подія.
Завдяки великій увазі до нашої історії ректора СНАУ Володимира Івановича Ладики, до речі, випускника нашого ВНЗ 1984 року, експозиції музею відображають єдність інтересів викладачів і студентів в дуже прискореному розвитку матеріальної бази, аналогії не має жоден сільськогосподарський ВНЗ колишнього Радянського Союзу. Потрібно було 25 років, щоб з нульового варіанту отримати статус національного ВНЗ.
Історичні віхи становлення ВНЗ представлені в музеї у вигляді своєрідного генеалогічного дерева. Історія розвитку СНАУ показана паралельно з розвитком міста Суми. На фотовітринах можна побачити Суми до революції, центр міста до 70-х років минулого століття, реконструкцію центральних вулиць, відкриття вулиці Соборної після реконструкції та вид міста в наш час.
Службами та факультетами університету виконана значна досліджувальна робота, щоб у музеї з’явилися документи та експонати, були зібрані подарунки та сувеніри.
Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України №213 від 22.02.2012 року музею історії СНАУ присвоєно звання “Зразковий музей”.