Завідувач наукової лабораторії «Лісівництва Північного Сходу України», кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри екології та ботаніки Роман ЯРОЩУК і кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Світлана ЯРОЩУК пройшли стажування на базі Школи сільського господарства, лісівництва та харчових наук (School of Agricultural, Forest and Food Sciences HAFL) при Бернському університеті прикладних наук (Bern University of Applied Sciences).

У грудні 2022 року BFH-HAFL в рамках ініціативи «Солідарність з Україною» запустив Програму мобільності для науковців та дослідників з України. У січні 2023 року BFH-HAFL запросив на два місяці чотирьох українських дослідників із північної та східної частини країни. Мета: підтримати українських дослідників, які продовжують працювати в Україні, і зміцнити співпрацю з українськими партнерами з тем, пов’язаних із лісовим, сільським господарством та продовольчою безпекою.

Під час стажування науковці мали можливість ознайомитися з новими методами навчання. Зокрема, взяли участь у воркшопі професора, доктора Домініка ГЕНАНТА, який поділився досвідом застосування методу проблемного навчання (Problem-Based Learning) на практиці. Науковці особисто практикували метод, котрий використовується в університеті для викладання протягом останніх кількох років.

Під час стажування учасники познайомитися з актуальними дослідницькими проектами, пов’язаними з лісовим та сільським господарством, Яна ГРЕНЦА, Мар’яни МЕЛЬНИКОВИЧ, Юргена БЛАЗЕРА, Патріка Олів’є ВАБЕРА, Клода ГАРСІЯ.

Науковці Сумського НАУ також відвідали ліс Штаммхейм, ознайомились з особливостями лісового господарства та переробкою деревини в регіоні, обговорили ситуацію щодо впливу несприятливих природно-кліматичних факторів на насадження.

Шляхом демонстрації функціонування компанії «ImVo AG» і їхньої дробарки для деревини «Albach» науковців ознайомили з виробництвом біомаси та її безпосереднього використання на електростанції централізованого теплопостачання для регіону. Цікавою була екскурсія на деревообробне підприємство «Konrad Keller AG», де переробляється значна частина деревини з лісу Штаммхайм. Підприємство використовує сучасну техніку і є максимально комп’ютеризованим, що дозволяє розробляти деревину з мінімальними відходами.

За період стажування учасники ознайомились з місцевими деревними та чагарниковими видами, що використовуються в паркових ландшафтах Базеля, Берна, Цюриха та Женеви.

У ході проведених зустрічей і переговорів між науковцями Сумського НАУ та Бернського університету прикладних наук було досягнуто домовленостей щодо спільного подання заявки на отримання гранту та підготовки наукових публікацій.

Науковці щиро вдячні всім, хто долучився до реалізації стажування та надалі підтримує дослідників у такий важкий для України час.