Наукова діяльність Сумського національного аграрного університету є багатогалузевою та різноманітною. Серед ключових напрямів є збереження природно-заповідного фонду Сумщини. Крім того, одним із індикаторів, передбачених ціллю 23 Стратегії розвитку Сумського національного аграрного університету на 2021 – 2025 рік, є кількість розроблених та впроваджених екоцентрованих науково-дослідних проєктів.
Рішенням Сесії Сумської обласної ради від 10 листопада 2023 року «Про зміни в мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду області» було оголошено п’ять нових територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) місцевого значення загальною площею 52,227 га. Зокрема, до переліку ввійшли ландшафтний заказник «Пшінчине», геологічна пам’ятка природи «Урочище Крейдище», ботанічний сад «Дивосвіт», ботанічна пам’ятка природи «Великокутський дуб» та зоологічна пам’ятка природи «Вали Більського городища». Згідно з вимогами Законодавства України набуття певною територією (об’єктом) природоохоронного статусу відбувається на основі проєктів створення територій та об`єктів ПЗФ.
Для усіх цих п’яти об’єктів зазначені проєкти були розроблені в Сумському національному аграрному університеті завдяки діяльності проєктних груп на чолі з доктором біологічних наук, професором Вікторією СКЛЯР при широкому залученні науковців кафедри екології та ботаніки, здобувачів вищої освіти за спеціальністю 101 «Екологія», а також біологів, природознавців й громадськості Сумської області.
Робота здійснювалася на основі фінансування та взаємодії із Департаментом захисту довкілля та природних ресурсів Сумської ОДА.