Установча зустріч InterADIS у СНАУ: адаптація іноземних студентів в Україні на часі!

Щороку в Україні збільшується кількість іноземних студентів. Це доводить, що рівень вищої освіти в нашій державі є досить високим. За словами представниці Українського державного центру міжнародної освіти Олени Сулими, станом на 2020 рік в українських закладах вищої освіти навчалося 80,4 тис. іноземних громадян. Більшість з них – це представники Китаю, Індії, Туркменістану, тощо. І хоча всі ці люди вже є повнолітніми, проте, по суті, це діти, які опинились за тисячі кілометрів від рідного дому, в зовсім іншому мовному та культурному середовищі. Отже, питання адаптації для таких студентів є надзвичайно важливим, а подекуди навіть болючим.

Саме на сприяння адаптації та інтеграції іноземних студентів в український освітній простір і направлений проєкт Erasmus+ «International Students Adaptation and Integration / INTERADIS», який об’єднав 6 українських університетів та 6 європейських вишів. Активним учасником проєкту став  Сумський національний аграрний університет. Так трапилось не випадково, адже, як зазначив координатор проєкту у СНАУ Олег Пасько, університет посідає другу позицію в Україні за кількістю аспірантів-іноземців. Загалом же у Сумському НАУ здобувають вищу освіти понад 500 іноземних громадян.

11-12 лютого на базі Сумського національного аграрного університету відбулася перша, установча зустріч університетів та проєктних команд-учасників проєкту International Students Adaptation and Integration / #INTERADIS, який триватиме 3 роки. Участь у заході взяли представники Нідерландської академії бізнесу (Нідерланди),  Університету Фоджа (Італія),  Східнобаварського технічного університету Амберг-Вайдена (Німеччина), Університету Миколи Ромеріса (Литва),  Університету КРОК (Україна),  Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича,  Одеського національного політехнічного університету, Маріупольського державного університету,  Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Національного університету імені Івана Франка, Національного університет водного господарства та природокористування.

Під час зустрічі учасники змогли познайомитися між собою та обговорити найважливіші деталі реалізації тривалого, проте надзвичайно важливого проєкту. Зокрема мова йшла про сучасний стан справ та перспективи у сфері адаптації іноземних студентів; очікувані результати та моніторинг якості виконання проєкту; конкретні завдання, як стоятимуть перед учасниками найближчим часом; управлінські, фінансові, адміністративні та комунікаційні питання, пов’язані з реалізацією проєкту.  А також учасники мали змогу презентувати свої університети у контексті тематики проєкту.

На жаль, обмеження, спричинені пандемією коронавірусу, не дали можливості іноземним партнерам бути фізично присутніми на заході, проте вони мали змогу долучитися до дискусій через відеозв’язок.

Перспективи реалізації проєкту  Erasmus+ InterADIS високо оцінили у Міністерстві освіти і науки України. Так, генеральний директор директорату фахової передвищої та вищої освіти Олег Шаров зауважив, що саме такі проєкти наближають Україну до європейської інтеграції.

Тож впродовж наступних трьох років учасники проєкту намагатимуться зробити українські університети ближчими та комфортнішими для іноземних студентів, допомагатимуть їм краще відчути Україну і бути трохи українцями, що, своєю чергою, призведе до збагачення українського студентського середовища та промоції української вищої освіти на міжнародному рівні.

Отже, сподіваємось, що старт проєкту International Students Adaptation and Integration / #INTERADIS стане своєрідним майданчиком для обміну кращими практиками щодо розвитку міжнародної освіти в Україні.